WhatsApp
Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram
Yükleniyor...

TR Alan Adları Yönetimde Değişiklik

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog TR Alan Adları Yönetimde Değişiklik
07 Mart 2020, 22:12 2 Yorum 820 Okuma

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen ICANN Yönetim kurulu toplantısında .tr uzantısının yönetiminin .nic.tr’den alınıp BTK’ya verilmesini onaylandı.

1990 Yılından itibaren Orta Doğu Teknik Üniversitesi yönetiminde olan .tr uzantısı, IANA’nın yetki sayfasından da görüldüğü gibi, artık Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından onaylanacak. IANA Bu süreçte devir teslim sürecini açıklayan bir rapor veya açıklama yayınlanması bekleniyor.

Yapılan değişiklik sonrası .tr Uzantısının geleceği açısından dönüm noktası olabilir, modern ve hızlı bir yapıya geçiş yapılabilir. Uzun süredir kendini yenilemeyen .NİC.TR, BTK geçiş süreci sonrasında .TR uzantıları için değerlenme söz konusu olabilir. Günümüzde info.tr , web.tr ve biz.tr uzantıları belgesiz başvuruya açık olsa da, hala bir .com.tr uzantısına sahip olabilmek için Marka Tescil Belgesi sunmak gerekmekte. İlerleyen dönemde bu süreçte de bir farklılık söz konusu olması, beklentiler arasında.

Okuyucu Yorumları

2 Yorum

CEVAP VER hakkı vural

hakkı vural

14 Mart 2020, 13:54
bizlerinde com.tr tescilli ismimiz vardı..Markadizayn sorumlusu Bülent Bey nic.tr kapanacağı için gerekli olan bilgilendirmeyi yapıp ilgili yere ücretsiz aktardı.. kendisine teşekkür ederiz.. gönül rahatlığıyla her işinizi sorup danışabilirsiniz.. gerekli olan net bilgiyi de alabilirsiniz

Markadizayn

Markadizayn

14 Mart 2020, 14:17
@hakkı vural yorumlarınız için teşekkür ederiz hakkı bey. müşterilerimizin mutluluğu bizlerin yol haritası oluyor..